Dla spedytora,  Prawo transportowe

Faktoring – czy warto?

W dzisiejszym artykule chciałabym opowiedzieć Wam trochę na temat usług faktoringowych. Być może pojęcie faktoring obiło się Wam o uszy. Ale warto zapoznać się z tym artykułem, żeby zweryfikować swoją wiedzę. Przedstawię Wam również firmę, która ma w swojej ofercie usługi faktoringowe. Dzięki temu będziecie mogli zobaczyć, jak to wygląda w praktyce.

Faktoring – co to takiego?

Zacznijmy od początku, czyli od definicji faktoringu. Mówiąc o tego typu usługach mamy na myśli wykup wierzytelności. Jednak, żeby zawrzeć pełną definicję, należy dodać, że:

  • wykupu dokonuje firma świadcząca usługi faktoringowe – czyli FAKTOR;
  • wierzytelności muszą być NIEPRZETERMINOWANE;
  • odkupuje się je od przedsiębiorstw (FAKTORANTÓW), które posiadają wierzytelności należne im od kontrahentów za wykonane usługi.

Ponadto, poza wykupem wierzytelności, w skład usług faktoringowych często wchodzi również:

  • windykacja należności
  • weryfikacja kontrahentów faktoranta
  • monitoring płatności
  • prowadzenie rozliczeń
  • rozmowy z kontrahentami faktoranta.

W jakim celu korzysta się z usług faktoringu?

Branża transportowa jest obarczona dużym ryzykiem zatorów płatniczych. Przyczyną tej sytuacji, jest długi okres oczekiwania na płatność za wykonany transport/usługę. Najczęstsze terminy płatności to 30/45 dni, jednak zdarzają się i 60-cio dniowe, a nawet dłuższe. Jeśli do tego dodamy fakt, że termin liczony jest najczęściej od dnia dostarczenia dokumentów do kontrahenta (czyli po rozładunku i najczęściej wysłaniu oryginałów pocztą) to okazuje się, że pieniądze za transport firma przewozowa może otrzymać nawet za 3 miesiące od daty zrealizowanej dostawy! W tym czasie przewoźnik musi zatankować auto, opłacić kierowcę, myto drogowe, składki ZUS i wiele innych kosztów. Bardzo szybko może okazać się, że mimo wykonywania transportów, w kasie firmowej zaczyna świecić pustkami. Natomiast środki pieniężne przedsiębiorcy będą zamrożone w fakturach oczekujących na płatność przez kontrahenta.

Jak w takiej sytuacji może przedsiębiorcy pomóc sprzedaż faktur?

Największą zaletą faktoringu jest wypłata środków na konto przedsiębiorcy do 48h od sprzedaży faktury do firmy faktoringowej. Jak to wygląda w praktyce? Pokaże Wam na przykładzie firmy invoitix.

  1. Przedsiębiorca wykonał usługę transportową.
  2. Dokumenty przewozowe (CMR) wraz ze zleceniem transportowym przewoźnik przesyła do firmy invoitix poprzez aplikację oraz wprowadza dane do faktury
  3. W aplikacji generuje się faktura, którą wysyłamy do kontrahenta przewoźnika
  4. Przewoźnik w ciągu 48 h otrzymuje pieniądze za fakturę od invoitix – najczęściej jest to do 97% wartości faktury. Warunki zależą od wolumenu faktur sprzedawanych przez przedsiębiorcę do invoitix
  5. Kontrahent przewoźnika opłaca fakturę bezpośrednio firmie invoitix w określonym w zleceniu terminie (np. 30, 45, 60 dni).

Oczywiście może to wyglądać w różnych firmach inaczej. Jednak to w jaki sposób działa to w firmie invoitix, może być przykładem na prostą i łatwą drogę do uzyskania płynności finansowej.

Rodzaje faktoringu

Przy okazji omawiania usług faktoringowych, warto wspomnieć o ich podziale. Nie każda usługa faktoringu będzie wyglądać tak samo, stąd możliwość wyodrębnienia różnych rodzajów.

Faktoring jawny i ukryty

– w przypadku faktoringu jawnego, firma faktoringowa wysyła fakturę pod swoją nazwą i to na jej konto bankowe wpływa wierzytelność od kontrahenta. Przewoźnik lub faktor informują kontrahenta o przejęciu wierzytelności w drodze cesji. Z reguły przedsiębiorca przed sprzedażą faktury wie, czy może ją sprzedać do firmy faktoringowej czy też kontrahent zakazał cesji wierzytelności z tej faktury. Dodatkowo w firmie invoitix, każdy przewoźnik – klient invoitix ma możliwość weryfikacji potencjalnego kontrahenta. Weryfikacja następuje nie tylko pod kątem tego, czy akceptuje cesję wierzytelności, ale także pod kątem jego dyscypliny płatniczej znanej invoitix. Sprawdzenie kontrahenta możliwe jest w aplikacji invoitix. Związane jest to z faktem, iż firma dysponuje bazą ponad 4.000 kontrahentów, zweryfikowanych przez invoitix pod kątem dyscypliny płatniczej.

Faktoring pełny, niepełny i mieszany

faktoring pełny oznacza, że firma faktoringowa przejmuje pełną odpowiedzialność za wykupioną fakturę. Czyli, jeśli okaże się, że kontrahent przewoźnika nie zapłaci ostatecznie za fakturę, to faktor musi osobiście zająć się windykacją. Przewoźnik nie musi się przejmować, on swoje pieniądze dostał od faktora. Z tego wariantu najczęściej korzystają klienci invoitix. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w sytuacji gdy przedsiębiorcy współpracują z różnymi kontrahentami z całej Europy.

faktoring niepełny – tutaj to przewoźnik bierze na siebie odpowiedzialność za ewentualny brak spłaty wierzytelności przez kontrahenta. Wówczas, w przypadku nieopłacenia faktury przez dłużnika, przewoźnik musi zwrócić otrzymaną od faktora sumę pieniędzy.

faktoring mieszany – w tym rodzaju faktor odpowiada za nieopłacone przez dłużników faktury, ale tylko do określonej w umowie faktoringowej, kwoty. Jeśli przekroczymy limit, odpowiedzialność przechodzi na przewoźnika. Ten wariant faktoringu jest także oferowany przez invoitix, gdzie klient invoitix odpowiada wyłącznie do określonej kwoty przypadającej na jednego dłużnika. Jest to rozwiązanie korzystne dla przedsiębiorców mających mały portfel kontrahentów z którymi współpraca generuje faktury na duże kwoty.

Faktoring krajowy i międzynarodowy

Tutaj jak sama nazwa wskazuje, część firm finansuje faktury wyłącznie krajowe, a część międzynarodowe. Jeśli będziecie chcieli skorzystać z usług invoitix, wówczas miejcie na uwadze, że firma wykupi od Was tylko faktury za transport międzynarodowy. Aczkolwiek uważam to za zaletę. Dużo trudniej jest samodzielnie ocenić wiarygodność zagranicznego kontrahenta. Nie mówiąc już o jego potencjalnej samodzielnej windykacji, nie tylko ze względu na barierę językową. Firma invoitix proponuje także swoim klientom pomoc w windykacji faktur pobierając maksymalnie do 15% prowizji od windykowanej sumy. Prowizja pobierana jest tylko w przypadku otrzymania płatności od dłużnika.

Zalety faktoringu dla firmy przewozowej

Faktoring może okazać się bardzo pomocnym narzędziem finansowym. Jednak, aby tak było, należy wybrać taką firmę, która spełni nasze wymagania i oczekiwania. Pokaże Wam, co może uzyskać firma transportowa, pracująca na trasach międzynarodowych, jeśli wybierze współpracę z firmą invoitix:

  • płynność finansowa – pieniądze na koncie w ciągu 48h. Dzięki temu możemy nadal inwestować w firmę, finansować koszty itp.;
  • przejrzystość oferty – wszystkie opłaty pobierane przez invoitix są wymienione w umowie. Nie ma tam opłat za przyznanie, zwiększanie i/lub wykorzystywanie limitów faktoringowych.
  • spokój – dzięki zmniejszeniu ryzyka niewypłacalności kontrahenta. Przed podjęciem zlecenia klient invoitix może sprawdzić swojego kontrahenta w bazie invoitix. Invoitix przejmuje na siebie całe ryzyko płatności kontrahenta (w przypadku umowy na faktoring pełny) lub przejmuje ryzyko z udziałem własnym przedsiębiorcy na określonym przez invoitix poziomie przypadającym na każdego z kontrahentów (w przypadku faktoringu mieszanego). Poziom ten ustala się indywidualne dla każdego Klienta invoitix przed zawarciem umowy
  • zmniejszenie kosztów – nie musimy płacić za pojedyncze przelewy, za pocztę. Wszystko wysyłamy w aplikacji do firmy invoitix i na podstawie skanów dokumentów (zlecenie transportu, CMR) generowana jest faktura i dokonywana jest płatność na rachunek przedsiębiorcy. Oczywiście w przypadku, gdy kontrahent potrzebuje oryginały dokumentów, przedsiębiorca musi mu je w dalszym ciągu przesyłać wraz z fakturą generowaną w aplikacji invoitix.
  • oszczędność czasu – nie zajmujesz się monitorowaniem płatności, dzwonieniem do kontrahenta, przypominaniem o płatności. Wszystko to robi za Ciebie firma faktoringowa, dysponująca międzynarodowym zespołem komunikującym się z Tobą oraz kontrahentami w najbardziej dogodnym języku.
  • możliwość skorzystania z dodatkowych usług np. windykacji lub kart paliwowych. Współpracując z firmą invoitix, można uzyskać na przykład kartę paliwową DKV na korzystnych warunkach – przede wszystkim nie trzeba składać depozytu.

Czy są jakieś wady?

Myślę, że to kwestia odpowiedniego doboru firmy faktoringowej. Należy dobrze czytać umowy, sprawdzać czy wszystko jest transparentne, czy nie ma ukrytych kosztów. Moim zdaniem, opcja faktoringu jest nie tylko korzystna dla firm, które zmagają się z zatorami płatniczymi. Faktoring jest dobry dla każdego przedsiębiorcy który chce bardziej świadomie wybierać swoich kontrahentów, przede wszystkim zagranicznych. Bo przecież nie zawsze dysponujemy wystarczającą ilością danych pozwalających nam podjąć decyzję o współpracy. A to właśnie dostarcza wszystkim swoim klientom invoitix. Wiadomo, że faktury nie są finansowane w 100% ich wartości. Ale przecież banki też nie dają nam kredytów na „piękne oczy” ;). Każdy musi zarobić, ale w przypadku faktoringu myślę, że mamy tu sytuację win-win. Firma faktoringowa zarabia na finansowaniu faktur, a przewoźnik ma spokój ducha i pieniądze na koncie w krótkim czasie. Dlatego polecam Wam zapoznać się z różnymi ofertami firm faktoringowych, porównać sobie warunki i wybrać taką, która spełni wasze oczekiwania.

Artykuł powstał we współpracy z firmą invoitix

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *