Dla spedytora,  Przewóz towarów

Czy własna firma spedycyjna to kura znosząca złote jajka?

Wieść gminna niesie, że istnieją spedycje, które mają swoich dużych klientów, sprzedają ładunki z 500% marżą i pół dnia spędzają na liczeniu zysków. Istnieją jednak też takie, które swoją działalność opierają na sprzedawaniu ładunków należących do innych spedycji, potocznie mówiąc – przepisują ładunki z Timo na Transa, licząc na to, że nie wyjdą z tą sprzedażą na zero. Co łączy te firmy? Ich właściciele mieli kiedyś plan założenia spedycji i pośredniczenia w organizowaniu transportu. Co trzeba zrobić, żeby również założyć taką firmę? I co zrobić, żeby było nam bliżej do tej pierwszej wersji? Firma spedycyjna może działać w dowolnej formie oprócz spółki partnerskiej. W zależności od tego jaką formę wybierzemy – następnym krokiem jest zgłoszenie firmy do CEIDG (jednoosobowa działalność gospodarcza/spółka cywilna) lub KRS. Ponadto należy zgłosić płatnika VAT, zrobić zgłoszenie do ZUSu oraz wykupić OCS czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej spedytora.

ALE ALE!

📍Żeby tego wszystkiego dokonać należy w pierwszej kolejności uzyskać LICENCJĘ. Jak to zrobić? Właściciel firmy, jego pracownik lub jedna z osób zarządzających musi posiadać Certyfikat kompetencji zawodowych (jeżeli będziecie chętni, napiszę więcej na ten temat w osobnym poście), a także posiadać zabezpieczenie finansowe w kwocie 50 tys. euro – poświadczenie tej kwoty można zrobić na kilka sposobów m.in. własną nieruchomością lub poświadczeniem finansowym wydanym przez ubezpieczyciela.

📍To tyle jeśli chodzi o formalności. Jednak samo założenie firmy nie przyniesie nam zysków. W tego typu przedsiębiorstwie najważniejszy jest KLIENT – wypłacalny, z duża ilością ładunków, z odpowiednim podejściem do relacji biznesowych. Jak go zdobyć? Myślę, że to tajemnica strzeżona niczym informacja o kosmitach w siedzibie NASA

Z pewnością należy być aktywnym. Wysłanie jednego maila z zapytaniem, czy chcą powierzyć nam swoje ładunki na niewiele się tu zda.

➡️Istotne jest przygotowanie konkurencyjnej oferty,

➡️bycie przygotowanym i profesjonalnym,

➡️umawianie się na spotkania face to face,

➡️uczestniczenie w targach, konferencjach, spotkaniach branży TSL

Aby odnieść sukces potrzebujemy także rzetelnych przewoźników, którym możemy powierzyć misję przewiezienia towaru zleconego przed klienta. Im wyższe usługi świadczy przewoźnik, tym lepiej wypadamy my jako osoby, które to wszystko zorganizowały.

Dlatego też przy zakładaniu firmy spedycyjnej musisz mieć wiedzę, klientów lub plan na ich zdobycie, doświadczenie lub dużo silnej woli do jego zdobycia, ale przede wszystkim musisz mieć w sobie pokorę i pracowitość. Tak jak kury nie znoszą złotych jajek, tak i sukces nie przychodzi sam. MUSISZ NA NIEGO ZAPRACOWAĆ!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *