Dla kierowcy,  Dla spedytora,  Prawo transportowe,  Przewóz towarów

Myto czeskie – skrót informacji

Pewnie wielu z Was już wie, ale myślę że warto przypomnieć, że 1 grudnia 2019 r. uruchomiono nowy system poboru opłat drogowych w Czechach – wybrano nowego operatora oraz zastosowano zupełnie nową technologię, dzięki której nie będzie konieczny przejazd przez bramkę, aby mogło naliczyć opłatę. Oznacza to, że przy budowie kolejnych płatnych odcinków dróg bramki będą zbędne.

Obowiązek uiszczenia opłaty drogowej w Republice Czeskiej dotyczy pojazdów o wadze powyżej 3,5 ton i nie są obciążone podatkiem VAT.Celem tych zmian jest skrócenie kolejek na przejściach granicznych i upłynnienie ruchu. Czech Toll prognozował, że w związku z wymianą urządzeń i systemu będą tworzyć się nawet dwudziestoparo kilometrowe kolejki, jednak na tę chwilę wymiana poszła dosyć sprawnie i nie ma aż tak dużych zatorów na granicach. Sama obsługa systemu również ma być tańsza w obsłudze o prawie milion koron rocznie. Zmiana systemu wiąże się jednak z wymianą jednostek pokładowych. Stare urządzenia należało zwrócić i pobrać nowe.Jak pobrać nowe urządzenie Premid?

  • Osobiście na granicy  – stacjonarnych lub mobilnych punktach sprzedaży
  • Przez Internet – na stronie www.mytocz.eu – wówczas jednostki podkładowe zostaną bezpłatnie wysłane na podany adres korespondencyjny.

Aby dostać nową jednostkę pokładową należy wpłacić kaucję zwrotną – 2468 koron czeskich.Od 2020 r. opłaty za drogi będą pobierane na wszystkich drogach państwowych w Czechach.Z aktualnych doniesień medialnych wynika, że system funkcjonuje poprawnie, a pierwsza transakcja opłaty drogowej w nowym systemie została wygenerowana sekundę po północy 1 grudnia 2019.Czy ktoś z Was używał już nowego urządzenia pokładowego? Podzielcie się wrażeniami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *