Dla kierowcy,  Dla spedytora

Kalkulacja kosztów transportu

Dzisiaj chciałabym poruszyć temat niezwykle ważny, bo oparty o finanse. Nie ma co ukrywać, że wszyscy którzy są zaangażowani w transport, muszą wiedzieć jakie są stawki rynkowe na danych trasach. Jednak pytanie brzmi, czy wiecie jakie składniki należy ująć, aby kalkulacja kosztów transportu była adekwatna do faktycznych obciążeń?

Kalkulacja czyli co dokładnie?

Do głównych elementów, które należy wziąć pod uwagę, chcąc wycenić konkretny przewóz, należy:

  • paliwo – a dokładniej jego koszt, jaki poniesiemy na danej trasie. Nie jest to bardzo trudne do wyliczenia, wystarczy znać średnie spalanie auta na 100 km, cenę litra paliwa oraz liczbę kilometrów do przejechania;
  • koszty wynagrodzenia kierowcy – tutaj też każdy pracodawca mniej więcej wie ile będzie musiał zapłacić kierowcy za zrobienie danej trasy w konkretnym czasie;
  • opłaty drogowe – i tu zaczynają się schody. W większości przypadków faktury za opłaty drogowe przychodzą już po realizacji danego transportu – a co za tym idzie, nie zawsze uda się nam precyzyjnie wyliczyć jakie opłaty czekają nas na konkretnej trasie. A jest to bardzo ważna informacja, gdyż często opłaty mogą stanowić nawet 40% frachtu, który uzyskamy.

Czy w takim razie można to sobie jakoś ułatwić?

Oczywiście, że tak. Ja od około pól roku korzystam z oprogramowania Hogs Maps. Jest to mapa, która nie tylko wylicza liczbę kilometrów z punktu A do punktu B, ale także obliczy czy cena przewozu jest dla nas opłacalna. Wprowadzając odpowiednie parametry dowiemy się ile będzie kosztowało nas paliwo, a przede wszystkim jaki będzie koszt opłat drogowych.

Więcej szczegółów znajdziesz w filmiku

Jeżeli jesteście ciekawi jak to działa w praktyce, zapraszam do obejrzenia mojego filmiku. Ponadto, jeśli chcecie więcej treści ze świata transportu, odsyłam Was na mój profil na Instagramie (@insta_spedytorka) , Facebooku (InstaSpedytorka) oraz kanał na You Tubie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *